Tapicer

Patroni i firmy współpracujące

noti_high_size

O zawodzie

Tapicer wykonuje zaprojektowane tapicerowane części nowych mebli i kompletów mebli, tapicerowane części wyposażenia środków transportowych (np. siedzenia samochodowe), sprzętu sportowego (maty, piłki, urządzenia treningowe), tapicerskie prace dekoracyjne związane z urządzaniem wnętrz mieszkalnych (wyciszanie drzwi, obijanie ścian, upinanie i mocowanie firan, kotar itp.), salonów wystawowych, scenografii teatralnej (formowanie, upinanie i zawieszanie kotar, draperii, kurtyn itp.), jak również naprawy uszkodzonych lub zużytych tapicerowanych części mebli i sprzętów, łącznie z drobnymi naprawami części konstrukcji.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie tapicer jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. Wykonywania wyrobów tapicerowanych i prac dekoratorskich.
  2. Wykonywania napraw i renowacji wyrobów tapicerowanych.
  3. Wykonywania usług tapicerskich.

Wykonywane przez tapicera czynności wymagają użycia prostych narzędzi ręcznych stolarskich i ślusarskich, maszyn do szycia, przeszywania i rozkroju materiałów tapicerskich oraz zszywaczy tapicerskich.

• Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych jest niezbędne osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

• efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów,
    • efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru administracyjno-usługowego, stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów PKZ (AU.g – umiejętności stanowiące podbudowę do kształcenia
      w zawodach: tapicer, stolarz, cieśla, koszykarz-plecionkarz, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej, technik technologii drewna),
    • efekty kształcenia właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie tapicer: AU.12. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych.

Wymagania psychofizyczne

• sprawność rąk i palców,
  • sprawność kończyn dolnych,
  • wytrzymałość fizyczna,
  • dobry wzrok,
  • cierpliwość i umiejętność wykonywania pracy monotonnej,
  • prawidłowe rozróżnianie barw,
  • prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • umiejętnościami technicznymi.

Możliwości zatrudnienia

Może być zatrudniony w:

• przemyśle meblarskim,
  • małych zakładach stolarskich,
  • w pracowniach konserwacji zabytków,
  • zakładach stolarki budowlanej,
  • galanterii drzewnej,
  • produkcji opakowań oraz w magazynach wyrobów,
  • prowadzić własną działalność gospodarczą.

Przeciwwskazania zdrowotne

• wady wzroku nieskorygowane szkłami optycznymi,
  • zaburzenia widzenia barw,
  • niedosłuch w stopniu znacznym,
  • ograniczona sprawność rąk,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • płaskostopie,
  • przewlekłe choroby dróg oddechowych i alergie,
  • przewlekłe choroby stawów,
  • zaburzenia równowagi, w tym zawroty głowy, omdlenia.

Przedmioty zawodowe

• technologia i materiałoznawstwo,
  • rysunek zawodowy,
  • podstawy działalności gospodarczej.

Przedmioty punktowane

• język polski,