Technik mechanik
Patronaci i firmy współpracujące
O zawodzie
Technik mechanik zajmuje się przede wszystkim budową, naprawą i obsługą maszyn oraz urządzeń technicznych, a także uczestniczy w ich procesie wytwarzania, sprzedaży, użytkowania. Ponadto technicy mechanicy zajmują się technologią i planowaniem produkcji z użyciem określonych maszyn i urządzeń. Rodzaj zadań zależy od zajmowanego stanowiska oraz wyuczonej specjalizacji.
Zadania zawodowe
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- Wytwarzania części maszyn i urządzeń.
- Dokonywania montażu maszyn i urządzeń.
- Instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.
- Obsługiwania maszyn i urządzeń.
- Organizowania procesu produkcji.
Technik mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn
i urządzeń, a zwłaszcza: pomp i innych przenośników cieczy, sprężarek wszelkiego rodzaju, dmuchaw, pomp próżniowych i ssaw, wentylatorów i urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, maszyn do formowania, dozowania i konfekcjonowania produktów, robotów, manipulatorów i innych; uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową ramach maszyn
i urządzeń; wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. W ostatnim okresie kształcenia przewiduje się specjalizacje w zakresie: obróbki skrawaniem na obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC – z wykorzystaniem programowania komputerowego), napędów hydraulicznych, spawalnictwa maszyn budowlanych i inne według potrzeb regionalnego rynku pracy.