Technik mechanik

Patronaci i firmy współpracujące

O zawodzie

Technik mechanik zajmuje się przede wszystkim budową, naprawą i obsługą maszyn oraz urządzeń technicznych, a także uczestniczy w ich procesie wytwarzania, sprzedaży, użytkowania. Ponadto technicy mechanicy zajmują się technologią i planowaniem produkcji z użyciem określonych maszyn i urządzeń. Rodzaj zadań zależy od zajmowanego stanowiska oraz wyuczonej specjalizacji.

Zadania zawodowe

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. Wytwarzania części maszyn i urządzeń.
  2. Dokonywania montażu maszyn i urządzeń.
  3. Instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.
  4. Obsługiwania maszyn i urządzeń.
  5. Organizowania procesu produkcji.

Technik mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn
i urządzeń, a zwłaszcza: pomp i innych przenośników cieczy, sprężarek wszelkiego rodzaju, dmuchaw, pomp próżniowych i ssaw, wentylatorów i urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, maszyn do formowania, dozowania i konfekcjonowania produktów, robotów, manipulatorów i innych; uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową ramach maszyn
i urządzeń; wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. W ostatnim okresie kształcenia przewiduje się specjalizacje w zakresie: obróbki skrawaniem na obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC – z wykorzystaniem programowania komputerowego), napędów hydraulicznych, spawalnictwa maszyn budowlanych i inne według potrzeb regionalnego rynku pracy.

• Efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru mechanicznego
    i górniczo-hutniczego, stanowiące podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów PKZ(MG.a), PKZ(MG.b) i PKZ(MG.h.). Szkoła wyznacza na początku etapu edukacyjnego kwalifikację MG.17. w zawodzie mechanik-monter maszyn
    i urządzeń albo kwalifikację MG.19. w zawodzie operator obrabiarek skrawających albo kwalifikację MG.20. w zawodzie ślusarz, stanowiącą podbudowę do kształcenia.

Proponowane przedmioty rozszerzone

• matematyka,
  • fizyka,
  • język angielski.

Języki obce:

• język angielski,
  • drugi język do wyboru spośród:
    język niemiecki, język francuski, język rosyjski.

Możliwości zatrudnienia

Technik mechanik może być zatrudniony we wszystkich gałęziach przemysłu w zakładach produkcji maszyn oraz na stanowiskach eksploatacji maszyn a także w warsztatach naprawczych na stanowiskach:

• brygadzisty,
  • mistrza,
  • specjalisty ds. kontroli jakości,
  • technologa,
  • kosztorysanta,
  • diagnosty,
  • pracownika biura obsługi w serwisie.

Absolwent ZST w zawodzie technik mechanik jest również dobrze przygotowany do prowadzenia własnego zakładu mechanicznego.

Wymagania psychofizyczne

• dobry stan zdrowia,
  • ostrość wzroku,
  • prawidłowe widzenie barw,
  • prawidłowy słuch i powonienie,
  • koordynacja zmysłowo-ruchowa,
  • sprawność ruchowa rąk,
  • umiejętnością doskonalenia wiedzy,
  • koncentracja i podzielność uwagi,
  • umiejętnością komunikowania się oraz budowania dobrych relacji w zespole,
  • umiejętnościami technicznymi.

Przedmioty zawodowe

• rysunek techniczny,
  • mechanika techniczna,
  • części maszyn,
  • organizacja i nadzór procesów produkcji,
  • technologia mechaniczna,
  • technologia obróbki skrawaniem,
  • układy sterowania i regulacji,
  • maszynoznawstwo,
  • eksploatacja maszyn,
  • bezpieczeństwo pracy,
  • ochrona środowiska,
  • zajęcia praktyczne,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • zajęcia specjalizujące: obrabiarki lub obrabiarki CNC.

Przedmioty punktowane:

• matematyka,