Wycieczka do Drezna

W piątek 1 grudnia grupa 54 uczniów Zespołu Szkół Technicznych udała się wraz z opiekunami do Drezna. Leżąca nad Łabą stolica Saksonii, zwana też Wenecją Północy, w swej historii niejednokrotnie związana była z Polską. To stąd pochodzili królowie elekcyjni August II i August III. Na emigracji w Dreźnie przebywało wielu słynnych Polaków: wiele lat spędził tam między innymi pisarz Józef Ignacy Kraszewski, a Adam Mickiewicz w czasie swego półrocznego pobytu w tym mieście stworzył jedno ze swych najważniejszych dzieł – Dziady część III, zwane również Dziadami Drezdeńskimi.

Podczas naszej jednodniowej wyprawy nie mogliśmy odkryć wszystkich walorów miasta, ale udało nam się zwiedzić Zespół Pałacowy Zwinger z Galerią Starych Mistrzów (to tam można zobaczyć słynny obraz Madonna Sykstyńska Rafaela Santi oraz liczne dzieła Bernardo Bellotto znanego też jako Canaletto). W Zwingerze podziwialiśmy również największą w Europie kolekcję porcelany oraz zbiory zegarów, globusów i urządzeń pomiarowych mieszczące się w Salonie Matematycznym. Na trasie naszej wycieczki znalazły się także Hofkirche – katedra, opera Sempera, Rezydencja Królewska oraz Orszak Książęcy – największy na świecie ceramiczny obraz ścienny zajmujący łącznie powierzchnię ponad 1000 m2.

Wiedzieliśmy, że w czasie grudniowego pobytu w Dreźnie trzeba udać się na Striezelmarkt – jeden z  najstarszych niemieckich kiermaszów świątecznych. Przy dźwiękach kolęd mogliśmy podziwiać tam kręcące się ogromne piramidy świąteczne, kolekcje rękodzieła oraz skosztować świątecznych specjałów. Nie brakowało przy tym okazji, by sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Drezno to niewątpliwie ciekawe, urokliwe miasto. Niektórzy już postanowili, że jeszcze kiedyś tam wrócą, by dokładnej je poznać.