Mamy pracownię innowacji technologicznych

Na terenie nowo otwartego Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym z początkiem listopada 2020 roku uruchomiona zostanie „Pracownia Innowacyjnych Technologii”. Pomysłodawcą stworzenia Pracowni jest „Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców” z Prezesem Ryszardem Balcerkiewiczem na czele – głównym animatorem tak ambitnego i perspektywicznego w swym zamyśle przedsięwzięcia.

Zainspirowani pasją i determinacją organizatora Pracowni, tarnowscy przedsiębiorcy przekazali zarówno środki pieniężne, z których zostało zakupione wyposażenie, jak i niezbędne elementy wyposażenia w formie darowizny. Swój niebagatelny wkład włożyły również osoby prywatne    przekazując na ten cel pieniądze z własnych zasobów.

Tarnowskie firmy, które wzięły w różnej formie udział w wyposażeniu pracowni to:

Haverford Institute Publicznej Socjologii

Fabryka Mebli Balma

Schattdecor

Progressio

Gusma

Ridex

Hebo

Tarmet

Grafiti

Kimball Electronics

Saueressig

Partnerami pracowni w zakresie wsparcia merytorycznego i technologicznego są:

Festool producent elektronarzędzi dla przemysłu – KLASA FESTOOL

Balma producent mebli biurowych

Noti producent mebli tapicerowanych, lider w zakresie designu.

Leroy Merlin  market budowlany Swadzim

Strima dostawca kompletnych rozwiązań  dla przemysłu tekstylnego

Wurth lider w zakresie zamocowań i dystrybucji produktów dla  profesjonalistów

 

Założenia funkcjonowania „Pracowni Innowacyjnych Technologii”:

  • wyposażenie uczniów w wiedzę o narzędziach do ręcznej obróbki drewna, metalu i tworzyw sztucznych, w tym sposobach łączenia różnych materiałów oraz niezbędnej wiedzy z zakresu elektroniki i elektrotechniki,
  • zapoznanie młodych adeptów pracy w przemyśle z najnowocześniejszymi elektronarzędziami, z którymi będą mieli do czynienia w swej przyszłej pracy,
  • nauczenie młodzieży praktycznej i bezpiecznej obsługi zarówno narzędzi ręcznych jak i wysoce zaawansowanych technologicznie elektronarzędzi.
  • realizacja konkretnych projektów użytkowych łączących na zasadzie synergii wiedzę i umiejętności wykonania gotowych produktów obejmujących stolarstwo, elektronikę, elektrotechnikę oraz wykorzystanie do ich wykonania  dostępnych technologii informatycznych.
  • ugruntowanie prawidłowych zachowań młodzieży w warsztacie pracy w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
  • przygotowanie i nadzór merytoryczny nad uczniami będącymi uczestnikami Olimpiad Szkolnych na wszystkich szczeblach, z ogólnokrajowym włącznie.

 

Pracownia Innowacyjnych Technologii powinna stać się  miejscem, w którym młodzież nabierze umiejętności posługiwania się narzędziami w celu wykonania projektów, które – w założeniu – zostaną przez nich samych wymyślone, a następnie profesjonalnie wykonane. Niemniej ważne będzie wpojenie uczniom zasad wysokiej kultury technicznej, co we współczesnych realiach funkcjonowania firm jest obowiązującym standardem. Tak postrzegana misja Pracowni Innowacyjnych Technologii może mieć przemożny wpływ na funkcjonowanie zarówno Zespołu Szkół Technicznych, a przy tym zaspokajać w przyszłości coraz większe potrzeby kadrowe tarnowskich przedsiębiorców, którzy będą mieli dostęp do wysoko wykwalifikowanych  pracowników.

Zdjęcia dostępne tutaj.